Ponožka na dvou jehlicích

 

 

Jak to dělám já:

 

Nejdříve si zkuste nějakou menší, ať víte jak na to.

 

     Nabereme si 17 ok na jehlici (je lépe mít vždy lichý počet ok) a upleteme si patent - jak jste zvyklí. Poté upleteme zhruba 20 řad lícovým žerzejem – líc hladce, rub obratce.  Záleží na tom, jakou jste zvolili vlnu, aby jste měli dostatečně dlouhou lýtkovou část ponožky.

     Začneme vytvářet patu a to tak, že v každé řadě, tj. i rubové, upleteme krajní oko a následující dvě spleteme – v líci hladce v rubu obratce. Tak pokračujeme až nám na jehlici zbude jen 5 oček. V následující lícové řadě nabereme krajové oko předcházející řady a spleteme ho s krajovým okem této řady. Další očko rozpleteme na dvě. Toto opakujeme opět v každé řadě, s tím, že vždy spleteme krajové očko – v 1. řadě z minulé, v 2. řadě z předminulé, ve 3. řadě z předpředminulé atd.. Takže zároveň pleteme i splétáme patový díl. Pleteme až do výšky kdy máme opět 17 ok na jehlici a můžeme pokračovat chodidlem. Upleteme si jej dle požadované délky vzorkem, který se vám líbí.

     Špici ponožky pleteme stejně jako patu. Nárt ponožky pleteme opět na 17 okách, s tím, že každé krajové oko opět splétáme s chodidlovou částí. Takto dopleteme prakticky celou ponožku, včetně patentové části. Pak už stačí jen práci ukončit a máme ponožku hotovou.

 

     Pokud se vám nechtějí splétat krajová očka k sobě, je možné taky ponožku nakonec sešít či sháčkovat k sobě, ale nikdy nebude tak pružná.

 

     Doufám, že jsem to napsala trochu srozumitelně a dílo se vám podaří.

 

 

 

 

Ponožka na čtyřech (pěti) jehlicích

 

 

Návodů na pletení ponožek je spousta, ať už se jedná o dvě či čtyři jehlice. 

 

     Pokud chcete plést na čtyřech naberete si ne 17 ale 36 ok a rozdělíte si je na čtyři jehlice po devíti okách.  Dále pak pletete stále dokola požadovaný vzor a patu tvoříte z ok navlečených na dvou jehlicích. Já jsem ji dělala stejně jak jsem popsala výše – u dvou jehlic – s tím, že třetí a čtvrtou jehlici nepleteme, až po vytvoření paty. Poté pleteme opět stále dokola do požadované délky chodidla a nártu. Špici ponožky vytváříme opět splétáním ok k sobě.