Bambulky, střapce atd....

  Bambulky

  Postupujeme následovně: vystřihneme si z krabice (nebo něčeho obdobného) dva kruhy asi o třetinu větší, než chceme mít výslednou velikost bambulky. Uprostřed kruhu vystřihneme kulatý otvor, asi do jedné třetiny (proto jsme musely třetinu přidat). No a teď oba kruhy přiložíme k sobě a obmotáváme vlnou. Obmotáváme až je prostředek skoro zaplněn a už nemůžeme dál obmotávat. Docílíme tak opravdu pěkné a bohaté bambulky. Dokončíme ji tak, že si uděláme malé místečko k papírovému kruhu a mezi oběma kruhy po obvodu rozstřihneme. Provlečeme mezi kruhy provázek a důkladně utáhneme, raději na dvakrát z jedné i druhé strany zavážeme. No a nyní jen vysuneme kruhy a bambulku protřepeme. Malé nerovnosti odstřihneme.

 Pokud chceme hodně barevnou bambulku, barvy vlny obmotáváme všechny naráz.

 Pokud chceme třeba jen jednu barevnou skvrnu obmotáme část kruhu touto barvou a zbytek jinou barvou. Abychom docílili barevné skvrny uprostřed bambulky, po rozstřihnutí zavážeme přesně naproti této barvy.

 Střapce či třásně

  Na čepice a podobně: vystřihneme si z krabice obdélník stejně široký jak chceme veliký střapec a obmotáváme jej vlnou. U jednoho hřbetu důkladně svážeme šňůrkou a u druhého hřbetu rozstřihneme. Kousíček pod vrchem střapce ještě jednou svážeme a to tak, že přehneme obě strany střapce kolem svázaného k sobě. Vznikne nám pak jakoby hlavička a sukýnka střapečku.

  Tip: pokud chceme mít střapeček na točené šňůrce, nevážeme na hřbetu obyčejnou nití či vlnou, ale hřbet navlečeme na háček. Pod háčkem samozřejmě zavážeme obě strany střapečku. No a když navlečeme točenou šňůrku ještě před stočením a střapeček umístíme přesně doprostřed, tak ho máme na šňůrce připravený už k uvázání.

  Na šály, šátky a podobně: tak tyto střapečky mají začátek stejný jako předchozí s tím rozdílem, že je nesvazujeme v jeden na hřbetě. Rozdělíme si je po dvou do řady a vezmeme si háček a věc, kterou chceme otřásnit. Provlečeme háček šálkou (nebo co otřásňujem) a vezmeme si první dvojici. Konečky dáme k sobě a vzniklou smyčku dáme na háček. Háček provlečeme zpět šálkou a očkem, které máme stále na háčku provlečeme konečky třásně. Teď už stačí jen utáhnout.

  Tip: pokud chceme mít třásničky ozdobnější, tak uděláme uzlík vždy ze dvou nitek jednoho a dvou nitek sousedního střapečku. Zkrátka vždy dva sousední rozdělíme a svážeme k sobě.

 

 Šňůrky

  Točené šňůrky děláme následovně: vezmeme si vlnu či přízi a ustřihneme nejméně jednou tak dlouhou jak chceme dlouhou konečnou šňůrku, ale raději kousek delší. Přehneme a smyčku navlečeme například na kliku. Teď stačí jen oba konečky stáčet k sobě, doku se na nich nezačnou dělat malé smyčky. (Na takto připravenou šňůrku můžeme navléct střapec). No a nyní sundáme druhý koneček z kliky ale celou šňůrku musíme držet napnutou!!! než dáme oba konce k sobě a stočíme.

  Já to dělám tak, že jak držím stočený konec, druhou rukou chytím prostředek a přiložím oba konce k sobě a teprve pak snímám z kliky. Šňůrka je tak celou dobu napnutá a v konečné fázi hladká a nedělají se na ní uzlíčky.      

  Háčkované šňůrky jsou jednoduší, jelikož snadno odhadneme jejich délku. Vlastně ji háčkujeme jen řetízkem a pokud chceme silnější tak přidáme jednu řadu krátkých sloupků.

  Lze ji háčkovat od začátku jen krátkým sloupkem bez počáteční řetízkové řady. Uděláme si dvě řetízková očka a do prvního uděláme ihned krátký sloupek. K patě sloupku háčkujeme další a další takže nám vzniká už rovnou řada krátkých sloupků bez první řetízkové řady.

  Splétané šňůrky jsou úplně jednoduché, neboť je splétáme stejně, jako bychom pletly copánek buď ze dvou, nebo ze tří pramenů. Barevnost těchto šňůrek nechám zcela na vaší bujné fantazii. Nesmíte však zapomenout, že při pletení se konečná šňůrka oproti původnímu prameni o něco zkrátí.

  Tip: do splétaných šňůrek jdou zcela lehce zaplést i korálky, čímž vytvoříte například pásek ke svetříku.